SLIDINĖJIMAS ANDOROJE

Pirmą kartą Andoros vardas paminėtas 805 m., bet valstybės gimimo metais laikomi 819-ieji. Prancūzų ir ispanų feodalai siekė užvaldyti šią mažą, tačiau strategiškai naudingą teritoriją. 1278 m ispanų ir prancūzų susitarimu patvirtintas dvigubas suverenitetas. Daugiau kaip 700 metų Andorą valdė Prancūzijos ir Ispanijos regiono Uschelio vyksupas. 1993 m. kovo 14 d. patvirtinta Andoros, konstitucija, pagal kurią ji tapo Parlamentine Kunigaikštyste. Įdomu tai, kad šios šalies napalietė nei Pirmasis, nei Antrasis pasaulinis karas.

Andora

Nuotrauka: jrodriguez9Pixabay

Viešbučiai ir apartamentai Andoroje atitinka europietiškus standartus. Kadangi šalis kompaktiškai išsidėsčiusi kalnuose, visi pastatai, įskaitant viešbučius, yra nedideli, vyrauja prancūzų ir kataloniečių stilius. Dauguma viešbučių yra senesnės statybos, kai kurie jų visiškai arba iš dalies renovuoti. Naujesnieji dažniausiai įrengti moderniai. Siūlomas maitinimas viešbučiuose: pusryčiai - švediškas stalas, o vakarienė paprastai pasirenkama iš siūlomo valgiaraščio.

Dauguma viešbučių (ypač Andoroje, Eskaldese - Engordanyje) įsikūrę atokiau nuo slidinėjimo trasų, tačiau dėl puikiai išplėtotos viešojo transporto sistemos jos pasiekiamos lengvai ir greitai.

 Andoroje:

- atgaukite jėgas terminių vandenų centre "Caldea", įsikūrusiame Eskaldeso miestelyje. Tai vienas didžiausių tokio tipo centrų Europoje.

- aplankykite vietos įžymybę - Slėnio namus (Casa de la Vall), kurie pastatyti daugiau kaip prieš 300 metų. Šiame pastate vietos valdžia priima įstatymus, taip pat čia yra teismas, viešbutis ir kalėjimas.

- nepraleiskite progos apsipirkti - nykštukinėje šalyje veikia daugiau nei 1500 parduotuvių ir jose žemesnės kainos dėl mažesnio mokesčių tarifo.

 

 ANDORA (Andorra La Velja)

 

Andoros sostinė įsikūrusi įstabioje trijų upių (Grandvalyris, Valyros d'Orent ir Valyros d'Norte) santakoje. Tai didžiausias šalies miestas. Čia daugiausia miesto pramogų, kavinių, restoranų, diskotekų ir parduotuvių. Prie šio kurorto prisijungę Eskaldeso, Engordiano ir Santa Kolomos kaimeliai. Andora su Eskaldesu laikomi šalies prekybos ir kultūros centrais.

Sostinėje keltuvų nėra, tačiau atstumai iki trasų ir keltuvų nedideli, už maždaug 5 km pasiekiamas ir "Funicamp" keltuvas Enkampe. Iš Andoros kas 20 minučių kursuoja miesto autobusas, o rytais paslidinėjus galima važiuoti nemokamu Grandvalyros transportu. Netoli ir iki kitų slidinėjimo regionų: 7 km iki La Masanos, 15 km iki Pal Arinsalio.

Pats miestas alsuoja viduramžiais. Istorinis Andoros centras - Bari Antiko rajonas, kuriame gausu senovinių pastatų. Iš jų išsiskiria viduramžių bažnyčios. Kelios pastatytos dar X-XII a. Kitas Andoros sostinės pasididžiavimas - vadinamieji Slėnių namai (Casa de la Vall), kur jau daug metų įsikūrusi Andoros valdžia. Akį traukia į rūmus panašus pastatas Sant Panis, kuris dar vadinamas skrynia su septyniais užraktais. Ilgą laiką čia buvo valstybės dokumentų saugykla, į kurią galėjo patekti tik septynių apskričių valdytojai.

Pagrindinė miesto aikštė - Plaza la Poble. Tai puiki vieta pasivaikščioti, be to, čia minimos šventės, o vakarais vyksta įvairūs teatralizuoti pasirodymai. Mieste gausu ir įvairaus tipo parduotuvėlių - nuo mažų kioskelių iki prabangių mados namų. Daug europiečių čia atplūsta ne tik norėdami pasigrožėti miestu ir paslidinėti, bet ir siekdami pigiai apsipirkti.

 

SOLDEU

 

Netoli Prancūzijos sienos ir apie 30 minučių kelio nuo Andoros sostinės įsikūręs vienas patraukliausių ir lankomiausių šalies kurortų - Soldeu.

Jo atsiradimo data laikomi 1964-ieji, kai trys andoriečių šeimos sumanė pastatyti didelį žiemos pramogų kompleksą. Pradžioje jame buvo vienas keltuvas ir vienas baras, tačiau per 40 metų šis kurortas sparčiai išaugo, jis ir toliau plečiasi.

Šiuo metu Soldeu įrengtos 35 trasos: 6 žaliosios, 14 mėlynųjų, 8 raudonosios ir 7 juodosios. Veikia 17 keltuvų. Gausus instruktorių būrys pasiruošęs padėti tiek slidinėjimo, tiek snieglenčių naujokams. Pastarieji labai mėgsta Espiolets dalį, nes čia nesudėtingos trasos.

Soldeu neturėtų nuobodžiauti patyrę kalnų slidininkai - juodosios ir raudonosios trasos leis patirti adrenalino skonį leidžiantis lediniais kalnų šlaitais. Čia 2012 m. vyko ir moterų Pasaulio slidinėjimo taurės varžybos.

Atvykusius į Soldeu žavi kiek neįprastos trasos. Dauguma jų driekiasi miškų masyvais, plačiais šlaitais ir keri pasakišku gamtovaizdžiu. Kurorte veikia sveikatingumo centras, verda aktyvus naktinis gyvenimas.

 

 ESKALDESAS

 

Šis miestelis yra savotiškas sostinės Andoros tęsinys, kuris susiformavo tik prieš 30 metų. Nors žemėlapyje abu korortai žymimi atskirai, daugelis juos laiko vienu vienetu - vienam pasibaigus, tuoj pat prasideda kitas. Kurorte gerai išplėtota turistams reikiama infrastruktūra, lankytojus traukia kokybiškos trasos ir puikūs barai. Pagrindinis Eskaldeso pasididžiavimas - mineralinio ir šilto vandens šaltiniai, o terminių vandenų centras "Caldea" - vienas didžiausių SPA centrų Europoje. Būtent nuo senovės romėnų vartoto žodžio caldea, kuris reiškia "šilto vandens šaltinius", ir gimė šio kurorto pavadinimas. "Caldea" centro lankytojai suranda ramybę, o išbandydami įvairiausius masažus, pirtis, sūkurines vonias ir besigrožėdami fontanais ne tik atsipalaiduoja, bet ir atgauna jėgas bei puikią savijautą. Kitą dieną tereikia vėl čiupti slides ir leistis nuo kalno.

 

 ENKAMPAS

 

5 km į šiaurės rytus nuo Andoros sostinės įsikūręs nedidelis, tačiau labai mielas enkampo kurortas. Tai geografinis šalies centras. Šis kurortas ypač patogus turistams ir yra išskirtinis dėl savo keltuvo, kurorto siela vadinamo "Funicamp". Tai net 6 km lyninis kelias, kuriuo juda 32 uždaros kabinos, galinčios gabenti po 24 žmones. "Funicamp" padeda svarbiausias ir populiariausias trasas pasiekti per 15 minučių. Pusiaukelėje pradedančiųjų kalnų slidininkų laukia jiems skirta mokykla, įsikūrusi Kortalso (Vall deis Cortals) slėnyje. Nemokamas transportas po Enkampą kursuoja  kas 15 minučių ir veža viešbučiuose gyvenančius turistus prie keltuvo. Enkampe galima užsukti ir į automobilių muziejų. Čia pristatoma daugiau nei 240 transporto priemonių. kurių amžius siekia nuo 50 metų. Enkampe pamatysite ir aukščiausią laikrodį Andoroje, kuris yra 23 m aukščio ir į šoną pasviręs 50 cm.

Paslidinėjusius poilsiautojus  kviečia  "Multisports" centras. Jame galima pasimėgauti ir vasaros sportu: krepšiniu, tenisu, tinkliniu, pasimankštinti treniruokliais, paplaukioti baseine ar pasišildyti saunoje.

 

KANILJAS

 

Kaniljas - mažas ir labai jaukus Grandvalyros regiono kurortas, kuris yra 6 km nuo Enkampo ir 5 km nuo Soldeu-El Tartero. Jis laikomas vienu seniausių Andoros miestų, nes jo vardas minimas dar 839-aisiais.

Iš Kaniljo galima pakilti į El Forną. Čia įsikūrusi slidinėjimo mokykla ir vaikų darželis, kuriame mažyliai nuo 3 metų mokomi slidinėjimo abėcėlės.

Kalnų slidinėjimo entuziastai iš El Forno perkeliami į Pie de la Portelą. Čia įrengtos slidinėjimo trasos. Viešbučiai išdėstyti šalia keltuvo, tad staigiai galima atsidurti trasų sūkuryje. Kaniljas yra idealus kurortas pradedantiesiems slidininkams ir šeimoms su nedideliais vaikais.

Pagrindinė Kaniljo įžymybė yra ledo rūmai (Palau de Gel). Puiki čiuožykla su vaizdo efektais ir muzikos garsais nepalieka abejingų. Ant ledo ypač mėgsta suktis mažieji kurorto svečiai. Jiems taip pat skirta nauja pramoga - mažų keturračių lenktynės ant ledo. Suaugusieji gerų emocijų gali pasisemti besivaržydami ant slidaus ledo paviršiaus. Turistams siūloma išbandyti ir egzotišką žaidimą akmenslydį.

 

 EL TARTERAS

 

El Tarteras vos 3 km nutolęs nuo Soldeu, be to, jų kelių kalnų slidinėjimo šlaitai ir trasos susilieja į vieną didelę erdvę. Šis kurortas yra gyviausia ir triukšmingiausia vieta slėnyje, nes jį mėgsta ekstremalių pramogų gerbėjai. Jie suvažiuoja į El Tratero sniego parką (Snowpark El Tarter), vieną populiariausių laisvojo slidinėjimo vietų Pirėnuose. Čia taip pat yra galimybė nusileisti kalno šlaitu, o tai it magnetas traukia adrenalino fanatikus.

Šeimos El Tartere taip pat ras veiklos, pačių mažiausių slidininkų pramogoms skirta sniego trasa Bababoum Circus. Pradedantiesiems rekomenduojama rinktis Solana del Forn trasas. Popietės El Tartere yra energingos ir linksmos. Svarbi Apres Ski susitikimo vieta - L'Abarset restorano terasa šlaito papėdėje. Kurorte veikia slidinėjimo mokykla, kurios instruktoriai moka daugybę kalbų, tarp jų, žinoma, anlgų ir rusų. Čia taip pat įrengti nauji arba atnaujinti keltuvai. Andora daug investavo, kad infrasturktūra nenusileistų geriausiems Alpių kurortams.

 

 PAS DE LA KASA

 

Kurortas įsikūręs senuosiuose Pirėnuose, šalia Prancūzijos sienos. Tai žymiausias, didžiausias ir aukščiausiai esantis Andoros kalnų slidinėjimo kurortas. Aukštą jo klasę patvirtina faktas, kad net žiemos kurortų išlepinti prancūzai čia veržiasi. Pas de la Kasa nebuvo plačiai žinoma iki 1953 m., kai per Ispanijos pilietinį karą bėglys iš Katalonijos Andreu Claretsas ekskavatoriumi ir sniego valymo įrenginiu prasikasė milžinišką sniego kalną ir atvėrė kelią į šią vietą. Plačiau jis išgarsėjo 1957-aisiais, kai buvo įrengtas pirmasis keltuvas.

Žemutinėje kurorto dalyje veikia naktinė slalomo trasa. Išbandžiusieji ją gali su slidėmis nerti tiesiai į barus, kurių miestelyje tikrai gausu. Naktinis gyvenimas čia virte verda, ir Apres Ski vakarėliai kaip niekur triukšmingi. Tai pritraukia daug jaunimo.

Mėgstantiems kitas sporto šakas veikia sporto kompleksas, yra stalo teniso ar kitų sporto šakų aikštelių, saunų, sūkurinių vonių. Miestelio centre veikia nedidelė čiuožykla. Snieglenčių mėgėjams taip pat atsiveria puikios erdvės - specialiai įrengta Half-Pipe (40 m ilgio vamzdis), kuriame galima išsišėlti atliekant įvairiausius triukus. Pas de la Kasa žinoma ne tik dėl didelės slidinėjimo paslaugų įvairovės - tai ir itin gera vieta apsipirkti. Čia gausu prabangių drabužių, juvelyrinių prekių praduotuvių, siūlančių prekių už labai prieinamas kainas. Tai viena geriausių vietų Andoroje pasinaudoti karščiausiais kainų pasiūlymais. 

 

DĖL GALIMŲ KELIONĖS DATŲ IR TRUKMĖS SKAMBINKITE ARBA RAŠYKITE MUMS

Informaciją dėl saugumo reikalavimų vykstantiems į Andorą galite rasti čia